Okná ako jedno z opatrení energetických riešení skupiny A

Okná ako jedno z opatrení energetických riešení skupiny A

Do niekoľkých rokov by sme chceli mať na Slovensku viac nehnuteľností spĺňajúcich certifikáciu A – kategórie. Čo to ale znamená v reálnej praxi? Možno vám niečo hovorí slovné spojenie energetický certifikát. V slovenských zákonoch je zakotvený už od roku 2008. Ide o dokument vyhotovený firmou zodpovednou za meranie efektivity nakladania s energiami v nehnuteľnostiach. Podľa tohto certifikátu je vaša nehnuteľnosť zaradená do odpovedajúcej kategórie. Škála kategórii začína na hranici nevyhovujúci – G a končí pri ideálnom A – teda s vyhovujúcou efektivitou hospodárenia s energiami. Ak sa rozhodneme aplikovať úsporné opatrenia zahrňujúce A kategóriu, nebude to mať pozitívny vplyv iba na domácnosť ale aj na začlenenie sa do komunity moderne zmýšľajúcich ľudí, ktorý chcú fungovať v ekologicky stálej a prosperujúcej spoločnosti. Štát nám pri rozhodnutí stať sa energeticky sebestačnejšou domácnosťou pomôže.

plastové okná - jedno z opatrení A skupiny

Stačí sa zaradiť do radu žiadateľov o dotáciu na obnovu budovy. Podmienkou je splnenie aspoň 30% zlepšenia nakladania s energiami. Takúto zmenu ucítite aj na svojej peňaženke. Vďaka lepšej izolácii nehnuteľnosti v zimných mesiacoch ľahšie vykúrime priestory domu a aj teplo v priestore udržíme po dlhšiu domu. Takto dokážeme znížiť spotrebu energie a ušetriť nemalé peniaze. K izolačným úpravám patrí aj výmena starých okien a dverí za nové. Okná sú preto jedným z opatrení energetických riešení pre skupinu A.

zelená je dobrá

Pre reálnejší pohľad na cenu nových okien skúste rozkliknúť – plastové okná cenová ponuka. A urobte si obraz o pozitívach tejto dotácie pre vás. Práve vďaka nej si môžu rekonštrukciu dovoliť aj osoby, ktoré by za normálnych okolností buď ani rekonštrukciu nezačali z dôvodu nedostatočných financií alebo tí ktorý by v prípade rekonštrukcie museli zažiadať o pôžičku. Zaujímavým projektom pri šetrení energie je aj zelená strecha, tá pomáha udržovať stálosť teploty ale aj pomáha k udržovaniu zdravého ekologického priestoru. Zaujímavé typy a realizácie nájdete v každom internetovom prehliadači.

Previous post Energetická úspora s plastovými oknami
Next post Rozúzlenie